Cannes 2022: Selecţia oficială (VIDEO)

Cea de-a 75a ediţie a Festivalului Internaţional de Film de la Cannes e programată în perioada 1728 mai

Având în vedere perioada în care a avut loc cea mai recentă ediție a Cannes-ului, iulie 2021 – cu întârziere din cauza pandemiei, anul acesta nu sunt prea multe noutăți dezvăluite până la momentul anunțului Selecţiei oficiale.

O modificare foarte importantă în conducerea festivalului este alegerea primei femei preşedintă a Festivalului de Film de la Cannes – Iris Knobloch, care a fost considerată de mulți o decizie controversată. Knobloch este și primul director al festivalului (din 1972 încoace) care nu vine pe filiație creativă / culturală, fiind juristă de formaţie şi fostă strategă a studioului american Warner Bros. – organizație care vede filmul mai degrabă ca pe o afacere!

Knobloch își va prelua funcția începând cu data de 1 iulie, ceea ce înseamnă că Pierre Lescure, director din 2014, va sta alături de delegatul oficial – directorul artistic Thierry Fremaux – și pe 14 aprilie odată cu anunțarea Selecției oficiale Cannes 2022.

Top Gun: Maverick și Elvis sunt două titluri anunțate anterior, iar un al treilea – neoficial – este noul film al australianului George Miller.

Până la începerea festivalului, pe lângă titlurile anunțate astăzi, vor mai fi adăugate pe parcurs și alte câteva filme!

Competiţie
HI-HAN / EO, r. Jerzy SKOLIMOWSKI (Polonia)
TCHAIKOVSKI’S WIFE, r. Kirill SEREBRENNIKOV (Rusia)
BOY FROM HEAVEN, r. Tarik SALEH (Suedia)
LEILA’S BROTHERS, r. Saeed ROUSTAEE (Iran)
SHOWING UP, r. Kelly REICHARDT (SUA)
DECISION TO LEAVE, r. PARK Chan-wook (Coreea de Sud)
TRIANGLE OF SADNESS, r. Ruben OSTLUND (Suedia)
R.M.N. / RMN, r. Cristian MUNGIU (România)
NOSTALGIA, r. Mario MARTON
E (Italia)
BROKER, r. Hirokazu KORE-EDA (Coreea de Sud, Japonia)
ARMAGEDDON TIME, r. James GRAY (SUA)
CLOSE, r. Lukas DHONT (Belgia)
FRERE ET SOEUR / Brother and Sister, r. Arnaud DESPLECHIN (Franţa)
STARS AT NOON, r. Claire DENIS (SUA)
TORI ET LOKITA / Tori and Lokita, r. Jean-Pierre & Luc DARDENNE (Belgia)
CRIMES OF THE FUTURE, r. David CRONENBERG (Canada)
LES AMANDIERS / Forever Young, r. Valeria BRUNI TEDESCHI (Franţa)
HOLY SPIDER, r. Ali ABBASI (Suedia)
LE OTTO MONTAGNE, r. Charlotte VANDERMEERSCH, Felix VAN GROENINGEN (Italia, Belgia)
UN PETIT FRERE / Mother and Son, r. Leonor SERRAILLE (Franţa)
TOURMENT SUR LES ILES / Pacifiction, r. Albert SERRA (Spania)

          R.M.N. – regia Cristian Mungiu

În afara competiţiei
TOP GUN: MAVERICK, r. Joseph KOSINSKI (SUA)
ELVIS, r. Baz LUHRMANN (SUA, Australia)
NOVEMBRE, r. Cedric JIMENEZ (Franţa)
THREE THOUSAND YEARS OF LONGING, r. George MILLER (Australia, SUA)
MASCARADE / Masquerade, r. Nicolas BEDOS (Franţa)
COUPEZ / Final Cut, regia Michel HAZANAVICIUS (Franţa)filmul de deschidere
L’INNOCENT, r. Louis GARREL (Franţa)

Un Certain Regard
* LES PIRES / The Worst Ones, r. Lise AKOKA, Romane GUERET (Franţa)
KURAK GUNLER / Burning Days, r. Emin ALPER (Turcia)
*
METRONOM, r. Alexandru BELC (România)
RETOUR A SEOUL / All the People I’ll Never Be, r. Davy CHOU (Franţa, Coreea de Sud)
SICK OF MYSELF / Syk pike, r. Kristoffer BORGLI (Norvegia)
DOMINGO Y LA NIEBLA / Domingo and the Midst, r. Ariel ESCALANTE MEZA (Costa Rica)
* PLAN 75, r. Chie HAYAKAWA (Japonia)
* WAR PONY / Beast, r. Riley KEOUGH, Gina GAMMELL (SUA)
CORSAGE, r. Marie KREUTZER (Austria)
* BUTTERFLY VISION, r. Maksim NAKONECHNYI (Ucraina)
VOLADA LAND / Godland, r. Hlynur PALMASON (Danemarca, Islanda)
* RODEO, r. Lola QUIVORON (Franţa)
* JOYLAND, r. Saim SADIQ (
Pakistan)
THE STRANGER, r. Thomas M. WRIGHT (Australia)
THE SILENT TWINS, r. Agnieszka SMOCYNSKA (Polonia, Marea Britanie, SUA)
PLUS QUE JAMAIS / More Than Ever, r. Emily ATEF (Germania, Franţa)
MEDITERRANEAN FEVER, r. Maha HAJ (Palestina)
LE BLEU DU CAFTAN, r. Maryam TOUZANI (Maroc)
* HARKA, r. Lotfy NATHAN (Tunisia)
TIRAILLEURS / Father and Soldier, r. Mathieu VADEPIED (Franţa, Senegal)film de deschidere

          Metronom – regia Alexandru Belc

Midnight Screenings
*
HUNT, r. LEE Jung-jae (Coreea de Sud)
MOONAGE DAYDREAM, r. Brett MORGEN (SUA)documentar
FUMER FAIT TOUSSER / Smoking Causes Coughing, r. Quentin DUPIEUX (Franţa)
REBEL, r. Adil EL ARBI, Bilall FALLAH (Belgia)

Cannes Premiere
NOS FRANGINS / Our Brothers, r. Rachid BOUCHAREB (Franţa)
DODO, r. Panos H. KOUTRAS (Grecia)
DON JUAN, r. Serge BOZON (Franţa)
LA NUIT DU 12, r. Dominik MOLL (Franţa)
CHRONIQUE D’UNE LIAISON PASSAGERE / Diary of a Fleeting Affair, r. Emmanuel MOURET (Franţa)
AS BESTAS / The Beasts, r. Rodrigo SOROGOYEN (Spania, Franţa)

Proiecţii speciale
ALL THAT BREATHES, r. Shaunak SEN (India)documentar
THE NATURAL HISTORY OF DESTRUCTION, r. Sergei LOZNITSA (Ucraina)documentar
JERRY LEE LEWIS: TROUBLE IN MIND, r. Ethan COEN (SUA)documentar
MI PAIS IMAGINARIO, r. Patricio GUZMAN (Chile) documentar
* THE VAGABONDS, r. Doroteya DROUMEVA (Germania)
* RIPOSTE FEMINISTE, r. Marie PERENNES, Simon DEPARDON (Franţa) documentar
RESTOS DO VENTO, r. Tiago GUEDES (Portugalia)
* LE PETIT NICOLAS: QU’EST-CE QU’ON ATTEND POUR ETRE HEUREUX / Little Nicholas – Happy as Can Be, r. Amandine FREDON, Benjamin MASSOUBRE (Franţa)animație
SALAM, r. Melanie DIAM’S, Houda BENYAMINA, Anne CISSE (Franţa) documentar
* MARCEL, r. Jasmine TRINCA (Italia)
* FOR THE SAKE OF PEACE, r. Christophe CASTAGNE, Thomas SAMETIN (SUA, Franţa)documentar
MARIUPOLIS 2, r. Mantas KVEDARAVICIUS, Hanna BILOBROVA (Lituania)documentar

Cinema de la Plage
LA COUR DES MIRACLES / SOS: Save Our School, r. Carine MAY, Hakim ZOUHANI (Franţa)
CHRISTOPHE DEFINITIVEMENT / Christophe Definitely, r. Ange LECCIA, Dominique GONZALEZ-FOERSTER (Franţa)documentar

Cannes Classics
* ROMY FEMME LIBRE, r. Lucie CARIES (Franţa)documentar [difuzat în premieră şi pe France 3]
JANE CAMPION, LA FEMME CINEMA, r. Julie BERTUCCELLI (Franţa)documentar
GERARD PHILIPE, LE DERNIER HIVER DU CID, r. Patrick JEUDY (Franţa)documentar
PATRICK DEWAERE, MON HEROS / Patrick Dewaere, My Hero, r. Alexandre MOIX (Franţa) – documentar
* HOMMAGE D’UNE FILLE A SON PERE, r. Fatou CISSE (Mali)documentar
L’OMBRE DE GOYA PAR JEAN-CLAUDE CARRIERE / Goya, Carriere and the Ghost of Bunuel, r. Jose Luis LOPEZ-LINARES (Franţa, Spania, Portugalia)documentar
OFFICIAL FILM OF THE OLYMPIC GAMES TOKYO 2020 SIDE A, r. Naomi KAWASE (Japonia)documentar

*eligibile pentru competiţia oficială Camera d’Or (debutanţi lungmetraj)

⇑ACTUALIZARE⇑
· 14.04.2022: lista iniţială, aproape completă a selecţiei oficiale de lungmetraje;
· 21.04.2022: adăugarea altor 17 filme regizate de Charlotte Vandermeersch, Felix van Groeningen, Leonor Serraille, Albert Serra, Serge Bozon, Dominik Moll, Emmanuel Mouret, Adil El Arbi, Bilall Fallah, Louis Garrel, Emily Atef, Maha Haj, Maryam Touzani, Lotfy Nathan, Patricio Guzman, Doroteya Droumeva, Marie Perennes, Simon Depardon, Tiago Guedes, Amandine Fredon, Benjamin Massoubre;
· 26.04.2022: adăugarea a 2 filme, regizate de Mathieu Vadepied, Jasmine Trinca;
· 29.04.2022: adăugarea a 2 filme, regizate de Rodrigo Sorogoyen, Melanie Diam’s, Houda Benyamina, Anne Cisse;
· 2.05.2022: adăugarea a 7 filme, regizate de Lucie Caries, Julie Bertuccelli, Patrick Jeudy, Alexandre Moix, Fatou Cisse, Jose Luis Lopez-Linares, Naomi Kawase;
· 5.05.2022: adăugarea încă unui film, regizat de Christophe Castagne, Thomas Sametin;
· 10.05.2022: adăugarea a 2 filme, regizate de Carine May, Hakim Zouhani, Ange Leccia, Dominique Gonzales-Foerster;
· 12.05.2022: completarea finală a selecţiei oficiale de lungmetraje cu filmul regizat de Mantas Kvedaravicius, Hanna Bilobrova.

PALMARES OFICIAL 2022
PREMII UN CERTAIN REGARD ŞAMD
PREMII SECŢIUNI PARALELE

One thought on “Cannes 2022: Selecţia oficială (VIDEO)”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.