La cinema în 2024

Premierele saptamanii – 21 iunie 2024

The Bikeriders (2023)
Bikeriders: Clubul vandalilor

Regia: Jeff Nichols
Distribuţie: Tom Hardy, Jodie Comer, Michael Shannon
Gen film: Dramă / Suspans
Format: ecran normal
Clasificare CNC: N-15 – nerecomandat tinerilor sub 15 ani

 

 

Mothers’ Instinct (2024)
Instinct de mamă

Regia: Benoit Delhomme
Distribuţie: Anne Hathaway, Jessica Chastain, Anders Danielsen Lie
Gen film:
Dramă / Suspans
Format: ecran normal

Clasificare CNC: N-15 – nerecomandat tinerilor sub 15 ani

 

 

Nina et le secret du herisson (2023)
Nina și secretul ariciului / Nina and the Hedgehog’s Secret

Regia: Alain Gagnol, Jean-Loup Felicioli
Distribuţie: Guillaume Bats, Loan Longchamp, Audrey Tautou
Gen film: Animaţie / Aventuri
Format: ecran normal; subtitrat / dublat
Clasificare CNC: AG – audienţă generală
Nota noastră: 6/10

 

 

Spy Family CODE: White (2023)
Spy Family CODE: White

Regia: Kazuhiro Furuhashi, Takashi Katagiri
Distribuţie: Saori Hayami, Atsumi Tanezaki, Shunsuke Takeuchi
Gen film: Animaţie / Acţiune / Comedie
Format: ecran normal, IMAX, 4DX
Clasificare CNC: AP-12 – acord parental pt. copiii sub 12 ani

 

 

CLICK PENTRU PROGRAMUL CINEMA DETALIAT PE ORE DIN PESTE 50 DE LOCALITĂȚI DIN ROMÂNIA (INCLUSIV CHIȘINĂU)


Saptamana viitoare – 28 iunie 2024

Bastarden (2023)
Bastardul / The Promised Land

Regia: Nikolaj Arcel
Distribuţie: Mads Mikkelsen, Kristine Kujath Thorp, Amanda Collin
Gen film: Dramă
Format: ecran normal
Clasificare CNC: N-15 – nerecomandat tinerilor sub 15 ani

 

 

A Quiet Place: Day One (2024)
Fără zgomot: Ziua 1

Regia: Michael Sarnoski
Distribuţie: Lupita Nyong’o, Alex Wolff, Djimon Hounsou
Gen film: Suspans / Groază
Format: ecran normal, IMAX, 4DX
Clasificare CNC: N-15 – nerecomandat tinerilor sub 15 ani

 

 

Eroi în creștere: Aventura celor 7 ani de acasă (2024)

Regia: Andrei Auslingher
Distribuţie: Ioana-Chicet Macoveiciuc, Damian Drăghici, Daniel Buzdugan
Gen film: Aventuri

Format: ecran normal
Clasificare CNC: AG – audienţă generală

 

 


In curand la cinema – 5 iulie 2024

Despicable Me 4 (2024)
Sunt un mic ticălos 4

Regia: Chris Renaud
Distribuţie: Steve Carell, Sofia Vergara, Kristen Wiig
Gen film: Animaţie / Comedie / Aventuri
Format: ecran normal, 3D, 4DX; subtitrat / dublat
Clasificare CNC: AG – audienţă generală

 

 

Love Lies Bleeding (2024)
Dragoste, minciuni și sânge

Regia: Rose Glass
Distribuţie: Kristen Stewart, Jena Malone, Ed Harris
Gen film: Romantic / Suspans
Format: ecran normal
Clasificare CNC: IM-18 – interzis minorilor

 

 

The Exorcism (2024)
Exorcism: Mântuirea

Regia:  Joshua John Miller
Distribuţie: Russell Crowe, Adrian Pasdar, Chloe Bailey
Gen film: Suspans
/ Groază
Format: ecran normal
Clasificare CNC: N-15 – nerecomandat tinerilor sub 15 ani

 

 


In curand la cinema – 12 iulie 2024

Fly Me to the Moon (2024)
Trimite-mă la Lună

Regia: Greg Berlanti
Distribuţie: Scarlett Johansson, Channing Tatum, Woody Harrelson
Gen film: Romantic /
Comedie
Format: ecran normal

Clasificare CNC: AP-12 – acord parental pt. copiii sub 12 ani

 

 

Blue Lock: Episode Nagi (2024)
BlueLock – Episodul Nagi

Regia: Shunsuke Ishikawa
Distribuţie: Nobunaga Shimazaki, Kazuyuki Okitsu, Mami Koyama
Gen film: Animaţie / Sport / Dramă
Format: ecran normal, IMAX, 4DX

 

 

 


In curand la cinema – 19 iulie 2024

Batiment 5 (2023)
Nedoriții / Les Indesirables

Regia: Ladj Ly
Distribuţie: Alexis Manenti, Anta Diaw, Jeanne Balibar
Gen film: Dramă
Format: ecran normal

 

 

 

Twisters (2024)
Tornade

Regia: Lee Isaac Chung
Distribuţie: Daisy Edgar-Jones, Sasha Lane, Kiernan Shipka
Gen film: Suspans / Acţiune
Format: ecran normal, IMAX, 4DX
Clasificare CNC: AP-12 – acord parental pt. copiii sub 12 ani

 

 

Noah’s Ark (2024)
Arca lui Noe: Aventuri șoricești

Regia: Sergio Machado, Alois Di Leo, Rene Veilleux
Distribuţie: Alice Braga, Rodrigo Santoro, Marcelo Adnet
Gen film: Animaţie / Muzical / Aventuri
Format: ecran normal; dublat
Clasificare CNC: AG – audienţă generală

 

 


In curand la cinema – 26 iulie 2024

Deadpool & Wolverine (2024)
Deadpool & Wolverine

Regia: Shawn Levy
Distribuţie: Hugh Jackman, Emma Corrin, Jennifer Garner
Gen film: Acţiune / SF / Comedie
Format: ecran normal, 3D, IMAX 3D, 4DX
Clasificare CNC: N-15 – nerecomandat tinerilor sub 15 ani

 

 

Boonie Bears: Back to Earth (2022)
Urșii Boonie: Înapoi pe Pământ

Regia: Lin Huida
Distribuţie: Zhang Bingjun, Zhang Wei, Xiao Tan
Gen film: Animaţie / SF
Format: ecran normal, 3D; dublat

 

 

 


In curand la cinema – 2 august 2024

Harold and the Purple Crayon (2024)
Harold și creionul fermecat

Regia: Carlos Saldanha
Distribuţie: Zachary Levi, Zooey Deschanel, Alfred Molina
Gen film: Aventuri / Comedie / Fantastic / Animaţie
Format: ecran normal; subtitrat / dublat

 

 

 


In curand la cinema – 9 august 2024

Trap (2024)
Capcană misterioasă

Regia: M. Night Shyamalan
Distribuţie: Saleka Shyamalan, Josh Hartnett, Ariel Donoghue
Gen film: Suspans / Groază
Format: ecran normal
Clasificare CNC: N-15 – nerecomandat tinerilor sub 15 ani

 

 

Borderlands (2024)
Borderlands

Regia: Eli Roth, Tim Miller
Distribuţie:Jamie Lee Curtis, Florian Munteanu, Cate Blanchett
Gen film: SF / Acţiune
Format: ecran normal

 

 

 

It Ends with Us (2024)
Totul se termină cu noi

Regia: Justin Baldoni
Distribuţie: Blake Lively, Jenny Slate, Hasan Minhaj
Gen film: Romantic / Dramă

Format: ecran normal

 

 

 


In curand la cinema – 16 august 2024

Alien: Romulus (2024)
Alien: Romulus

Regia: Fede Alvarez
Distribuţie: Cailee Spaeny, Isabela Merced, Aileen Wu
Gen film: SF / Groază / Suspans
Format: ecran normal, IMAX
Clasificare CNC: N-15 – nerecomandat tinerilor sub 15 ani

 

 

10 Lives (2024)
10 vieți norocoase

Regia: Christopher Jenkins
Distribuţie: Zayn Malik, Bill Nighy, Simone Ashley
Gen film: Animaţie / Comedie
Format: ecran normal; dublat
Clasificare CNC: AG – audienţă generală

 

 


In curand la cinema – 23 august 2024

Blink Twice (2024)
Clipește de două ori

Regia: Zoe Kravitz
Distribuţie: Simon Rex, Kyle MacLachlan, Geena Davis
Gen film: Suspans
Format: ecran normal
Clasificare CNC: N-15 – nerecomandat tinerilor sub 15 ani

 

 


In curand la cinema – 30 august 2024

The Crow (2024)
The Crow: Iubire și răzbunare

Regia: Rupert Sanders
Distribuţie: Bill Skarsgard, FKA Twigs, Isabella Wei
Gen film: Fantastic / Acţiune
Format: ecran normal, IMAX, 4DX

 

 

 

Sirocco et le royaume des courants d’air (2023)
Sirocco și Regatul vânturilor / Sirocco and the Kingdom of the Winds

Regia: Benoit Chieux
Distribuţie: Aurelie Konate, Maryne Bertieaux, Loise Charpentier
Gen film: Animaţie / Aventuri / Fantastic
Format: ecran normal; subtitrat / dublat
Clasificare CNC: AG – audienţă generală

 

 


In curand la cinema – 6 septembrie 2024

La cocina (2024)
Povești din bucătărie

Regia: Alonso Ruizpalacios
Distribuţie: Rooney Mara, Raul Briones, Oded Fehr
Gen film: Dramă
Format: ecran normal

 

 

 

Beetlejuice Beetlejuice (2024)
Beetlejuice Beetlejuice

Regia: Tim Burton
Distribuţie: Michael Keaton, Jenna Ortega, Monica Bellucci
Gen film: Comedie / Groază /
Fantastic
Format: ecran normal, IMAX, 4DX

 

 

 

My Penguin Friend (2024)
DinDim, prietenul meu pinguin

Regia: David Schurmann
Distribuţie: Jean Reno, Adriana Barraza, Alexia Moyano
Gen film: Aventuri / Dramă / Familie
Format: ecran normal; dublat

 

 

 


In curand la cinema – 13 septembrie 2024

Kinds of Kindness (2024)
Forme de bunătate

Regia: Yorgos Lanthimos
Distribuţie:
Emma Stone, Margaret Qualley, Hunter Schafer
Gen film: Dramă / Comedie
Format: ecran normal

 

 

 

Ca fetele (2024)
K fetele

Regia: Camelia Popa
Distribuţie: Maia Morgenstern, Marian Râlea, Mircea Andreescu
Gen film: Comedie / Romantic

Format: ecran normal

 

 

 


In curand la cinema – 20 septembrie 2024

Wolfs (2024)
Lupi singuratici

Regia: Jon Watts
Distribuţie: Brad Pitt, George Clooney, Poorna Jagannathan
Gen film: Suspans
Format: ecran normal

 

 

 

Transformers One (2024)
Transformers One

Regia: Josh Cooley
Distribuţie: Scarlett Johansson, Chris Hemsworth, Keegan-Michael Key
Gen film: Animaţie / SF / Acţiune
Format: ecran 3D

 

 

 

Fox and Hare Save the Forest (2024)
Vulpea și iepurele salvează pădurea

Regia: Mascha Halberstad
Distribuţie: Teresa Galagher, Sarah Madigan, Rob Rackstraw
Gen film: Animaţie / Aventuri
Format: ecran normal; dublat

 

 

 


In curand la cinema – 27 septembrie 2024

Moromeții 3 (2024)
The Moromete Family 3

Regia: Stere Gulea
Distribuţie: Mara Bugarin, Răzvan Vasilescu, Horațiu Mălăele
Gen film:
Dramă
Format: ecran normal

 

 


In curand la cinema – 4 octombrie 2024

Joker: Folie a deux (2024)
Joker: Delir în doi

Regia: Todd Phillips
Distribuţie: Joaquin Phoenix, Lady Gaga, Zazie Beetz
Gen film: Dramă / Suspans / Muzical

Format: ecran normal, IMAX

 

 

 

Elli and Her Monster Team (2024)
Elli

Regia: Piet de Rycker, Jesper Moller, Jens Moller
Distribuţie: Dalia Schmidt-Foss, Max Giermann, Santiago Ziesmer
Gen film: Animaţie / Aventuri / Comedie
Format: ecran normal; dublat

 

 


In curand la cinema – 11 octombrie 2024

Trei kilometri până la capătul lumii (2024)
Three Kilometres to the End of the World

Regia: Emanuel Pârvu
Distribuţie: Bogdan Dumitrache, Laura Vasiliu, Valeriu Andriuță
Gen film: Dramă
Format: ecran normal

 

 

Crossing (2024)
Dincolo de graniţe

Regia: Levan Akin
Distribuţie: Mzia Arabuli, Lucas Kankava, Deniz Dumanli
Gen film: Dramă
Format: ecran normal

 

 

 


In curand la cinema – 18 octombrie 2024

Retreat Vama Veche (2024)
Vama Veche Retreat

Regia: Petre Năstase
Distribuţie: Ada Condeescu, Lia Sinchevici, Florin Călinescu
Gen film: Comedie / Romantic
Format: ecran normal

 

 

 


In curand la cinema – 25 octombrie 2024

MadS (2024)
MadS

Regia: David Moreau
Distribuţie: Lewkowski Yovel, Lucille Guillaume, Laurie Pavy
Gen film: Suspans / Groază
Format: ecran normal

 

Venom: The Last Dance (2024)
Venom: Ultimul dans

Regia: Kelly Marcel
Distribuţie: Tom Hardy, Juno Temple, Chiwetel Ejiofor
Gen film: SF / Acţiune / Aventuri
Format: ecran 3D, IMAX 3D, 4DX

 

 


In curand la cinema – 8 noiembrie 2024

L’Amour ouf (2024)
Beating Hearts

Regia: Gilles Lellouche
Distribuţie: Adele Exarchopoulos, Francois Civil, Mallory Wanecque
Gen film: Muzical / Comedie / Romantic

Format: ecran normal

 

 

 


In curand la cinema – 22 noiembrie 2024

Gladiator II (2024)
Gladiator 2

Regia: Ridley Scott
Distribuţie: Paul Mescal, Pedro Pascal, Derek Jacobi
Gen film: Dramă / Aventuri

Format: ecran normal

 

 

 


In curand la cinema – 29 noiembrie 2024

Moana 2 (2024)
Vaiana 2

Regia: David G. Derrick jr
Distribuţie: Dwayne Johnson
Gen film: Animaţie / Muzical / Aventuri / Fantastic / Comedie
Format: ecran 3D, IMAX 3D, 4DX; subtitrat / dublat

 

 

 


In curand la cinema – 6 decembrie 2024

Niko Beyond the Northern Lights (2024)
Niko – Beyond the Northern Lights

Regia: Kari Juu­so­nen, Jor­gen Lerdam
Distribuţie: Aileen Mythen
Gen film: Animaţie / Aventuri
Format: ecran normal; dublat

 

 

 


In curand la cinema – 13 decembrie 2024

Kraven the Hunter (2024)
Kraven Vânătorul

Regia: J. C. Chandor
Distribuţie: Aaron Taylor-Johnson, Russell Crowe, Ariana DeBose
Gen film: Suspans / Acţiune
Format: ecran normal, IMAX, 4DX

 

 

 

The Lord of the Rings: The War of the Rohirrim (2024)
Stăpânul inelelor: Războiul Rohirrimilor

Regia: Kenji Kamiyama
Distribuţie: Brian Cox, Miranda Otto, Gaia Wise
Gen film: Animaţie / Fantastic / Aventuri
Format: ecran normal, 3D, IMAX 3D, 4DX; subtitrat / dublat

 

 

 


In curand la cinema – 20 decembrie 2024

We Live in Time (2024)
We Live in Time

Regia: John Crowley
Distribuţie: Florence Pugh, Aoife Hinds, Andrew Garfield
Gen film: Dragoste / Romantic

Format: ecran normal

 

 

 

Mufasa: The Lion King (2024)
Mufasa: Regele Leu

Regia: Barry Jenkins
Distribuţie: Mads Mikkelsen, Donald Glover, Beyonce
Gen film: Dramă / Aventuri / Familie
Format: ecran 3D, IMAX 3D, 4DX; subtitrat / dublat

 

 

 

Sonic the Hedgehog 3 (2024)
Sonic the Hedgehog 3

Regia: Jeff Fowler
Distribuţie: Idris Elba, Ben Schwartz, Jim Carrey
Gen film: Fantastic / Acţiune
Format: ecran normal, 4DX; subtitrat / dublat

 

 

 


In curand la cinema – 2024

Unde merg elefanții (2024)
Where Elephants Go

Regia: Cătălin Rotaru, Gabi Virginia Şarga
Distribuţie: Carina Lăpușneanu, Iulia Verdeș, Ștefan Mihai
Gen film:
Dramă
Format: ecran normal

 

 

 

Săptămâna Mare (2024)
Holy Week

Regia: Andrei Cohn
Distribuţie: Doru Bem, Cristina Flutur, Iulian Postelnicu
Gen film: Dramă
Format: ecran normal
Clasificare CNC: N-15 – nerecomandat tinerilor sub 15 ani

 

 

Anul Nou care na fost (2024)
The New Year That Never Came

Regia: Bogdan Mureşanu
Distribuţie: Adrian Văncică, Victoria Răileanu, Theodor Șoptelea
Gen film: Dramă / Comedie / Istoric
Format: ecran normal

 

 

 

Rusalka (2024)
Rusalka

Regia: Claudiu Mitcu
Distribuţie: Maia Morgenstern, Diana Gheorghian, Rodica Lazăr
Gen film: Dramă
Format: ecran normal

 

 

 

Moartea în vacanță (2024)

Regia: Cristian Ilișuan
Distribuţie: Costel Bojog, Mircea Popa, Maria Popovici
Gen film: Comedie / Aventuri

Format: ecran normal

 

 

The Yellow Tie (2024)
Cravata galbenă

Regia: Serge Ioan Celebidachi
Distribuţie: John Malkovich, Kate Phillips, Sean Bean
Gen film: Biografic / Dramă
/ Muzical
Format: ecran normal

 

 

Comatogen (2024)

Regia: Igor Cobileanski
Distribuţie: Ada Lupu, Gheorghe Visu, Theodor Șoptelea
Gen film: Dramă

Format: ecran normal

 

 

 

Enescu jupuit de viu (2024)
Enescu Skinned Alive

Regia: Toma Enache
Distribuţie: Theodora Sandu, Mircea Dragoman, Constantin Codrescu
Gen film: Biografic / Dramă

Format: ecran normal

 

 

 

Hamlet (2024)
Hamlet

Regia: Florin Şerban
Distribuţie: Cosmina Stratan, Igor Babiac, Andreea Grămoşteanu
Gen film: Groază / Suspans
Format: ecran normal

 

 

 

Nimic despre dragoste (2022)
[Nothing] about Love

Regia: Florin Piersic jr
Distribuţie:
Florin Piersic jr, Paul Ipate, Cătălina Grama “Jojo”
Gen film: Dramă
Format: ecran normal
Clasificare CNC: IM-18 – interzis minorilor

 

 

Captura (2023)
The Capture

Regia: Adi Voicu
Distribuţie:
Yann Verburgh, Nicoleta Lefter, Rolando Matsangos
Gen film: Dramă
Format: ecran normal
Clasificare CNC: N-15 – nerecomandat tinerilor sub 15 ani

 

 

S.B.C.R.D.F. (2023)
S.B.C.R.D.F.

Regia: Iura Luncaşu
Distribuţie: Adrian Titieni, Ana Radu, Marin Grigore
Gen film:
Dramă
Format: ecran normal
Clasificare CNC: AP-12 – acord parental pt. copiii sub 12 ani

 

 

Vincent doit mourir (2023)
Să moară Vincent / Vincent Must Die

Regia: Stephan Castang
Distribuţie: Karim Leklou, Vimala Pons, Karoline Rose Sun
Gen film: Dramă / Comedie / Suspans
Format: ecran normal
Clasificare CNC: N-15 – nerecomandat tinerilor sub 15 ani

 

 

Salem (2023)
Salem

Regia: Jean-Bernard Marlin
Distribuţie: Dalil Abdourahim, Wallenn El Gharbaoui, Maryssa Bakoum
Gen film: Dramă
Format: ecran normal
Clasificare CNC: N-15 – nerecomandat tinerilor sub 15 ani

 

 

Sterben (2024)
Marele final / Dying

Regia: Matthias Glasner
Distribuţie: Lars Eidinger, Lilith Stangenberg, Ronald Zehrfeld
Gen film: Dramă
Format: ecran normal

 

 

 

Vogter (2024)
Sub supraveghere / Sons

Regia: Gustav Moller
Distribuţie: Sidse Babett Knudsen, Sebastian Bull, Marina Bouras
Gen film: Dramă / Suspans
Format: ecran normal

 

 

A cielo abierto (2023)
Sub cerul liber / Upon Open Sky

Regia: Mariana Arriaga, Santiago Arriaga
Distribuţie: Federica Garcia, Theo Goldin, Cecilia Suarez
Gen film: Suspans / Dramă
Format: ecran normal
Clasificare CNC: AP-12 – acord parental pt. copiii sub 12 ani

 

 

Hesitation Wound (2023)
Rana îndoielii

Regia: Selman Nacar
Distribuţie: Tulin Ozen, Ogulcan Arman Uslu, Mucahit Kocak
Gen film: Dramă

Format: ecran normal

 

 

 

Dahomey (2024)
Dahomey

Regia: Mati Diop
Distribuţie: Makenzy Orcel
Gen film: Documentar
Format: ecran normal

 

 

 

Averroes & Rosa Parks (2024)
At Averroes & Rosa Parks

Regia: Nicolas Philibert
Gen film: Documentar

Format: ecran normal

 

 

 

Ekskurzija (2023)
Excursie / Excursion

Regia: Una Gunjak
Distribuţie: Asja Zara Lagumdzija, Mediha Musliovic, Izudin Bajrovic
Gen film: Dramă
Format: ecran normal
Clasificare CNC: AP-12 – acord parental pt. copiii sub 12 ani

 

 

La Bete (2023)
Bestia / The Beast

Regia: Bertrand Bonello
Distribuţie: Lea Seydoux, George MacKay, Guslagie Malanda
Gen film: SF / Romantic / Dramă
Format: ecran normal
Nota noastră: 5/10

 

După cioate (2024)
Chasing Stumps

Regia: Mihai Dragolea, Radu Mocanu
Distribuţie: Mihai Dragolea, Radu Mocanu, Cosmin Prelipceanu
Gen film: Documentar
Format: ecran normal

 

 

Ext. Mașină. Noapte (2024)
Ext. Car. Night

Regia: Andrei Creţulescu
Distribuţie: Șerban Pavlu, Rodica Lazăr, Dorian Boguță
Gen film: Comedie / Dramă / Groază
Format: ecran normal

 

 

 

Megalopolis (2024)
Megalopolis

Regia: Francis Ford Coppola
Distribuţie: Aubrey Plaza, Adam Driver, Nathalie Emmanuel
Gen film: SF / Dramă
Format: ecran normal, IMAX

 

 

 

Daravela (2024)

Regia: Cristian Comeagă
Distribuţie: Teodora Păcurar, Eduard Trifa, Nicodim Ungureanu
Gen film: Dramă
Format: ecran normal
Clasificare CNC: AP-12 – acord parental pt. copiii sub 12 ani

 

 

Candidatul perfect (2024)

Regia: Alex Coteț
Distribuţie: Andi Vasluianu, Matei Dima, Iulian Postelnicu
Gen film:
Comedie
Format: ecran normal

 

 

 


* Pentru filmele anului 2025, accesati pagina La cinema în 2025!

* Mai jos, in ordine invers cronologica, filmele deja aparute la cinema in 2024!


14 iunie 2024

Inside Out 2 (2024)
Întors pe dos 2

Regia: Kelsey Mann
Distribuţie: Maya Hawke, Adele Exarchopoulos, June Squibb
Gen film: Animaţie / Fantastic / Aventuri / Comedie / Familie
Format: ecran normal, 3D, IMAX 3D, 4DX; subtitrat / dublat
Clasificare CNC: AG – audienţă generală

 

 

DogMan (2023)
Dogman

Regia: Luc Besson
Distribuţie: Caleb Landry Jones, Grace Palma, Iris Bry
Gen film: Dramă / Suspans
Format: ecran normal
Clasificare CNC: N-15 – nerecomandat tinerilor sub 15 ani

 

 


7 iunie 2024

Les Gardiennes de la planete (2023)
Gardienii planetei / Whale Nation

Regia: Jean-Albert Lievre
Distribuţie: Jean Dujardin
Gen film: Documentar
Format: ecran normal
Clasificare CNC: AG – audienţă generală

 

 

The Watchers (2024)
Watchers

Regia: Ishana Night Shyamalan
Distribuţie: Dakota Fanning, Olwen Fouere, Siobhan Hewlett
Gen film: Suspans / Fantastic / Groază
Format: ecran normal
Clasificare CNC: N-15 – nerecomandat tinerilor sub 15 ani

 

 

Bad Boys: Ride or Die (2024)
Băieți răi: Pe viață și pe moarte

Regia: Adil El Arbi, Bilall Fallah
Distribuţie: Will Smith, Martin Lawrence, Paola Nunez
Gen film: Acţiune / Suspans / Comedie
Format: ecran normal, IMAX, 4DX
Clasificare CNC: N-15 – nerecomandat tinerilor sub 15 ani

 

 

ThaboDas Nashornabenteuer (2023)
Thabo și cazul rinocerului / Thabo and the Rhino Case

Regia: Mara Eibl-Eibesfeldt
Distribuţie: Litlhohonolofatso Litlhakayane, Ava Skuratowski, Andrea Sawatzki
Gen film: Aventuri / Familie
Format: ecran normal; subtitrat / dublat
Clasificare CNC: AG – audienţă generală

 

 

Noaptea lui Vlad (2024)

Regia: Ciprian Dumitrașcu
Distribuţie: Monica Bîrlădeanu, Costel Caşcaval, Bogdan Farcaş
Gen film: Fantastic / Istoric / Aventuri

Format: ecran normal
Clasificare CNC: AG – audienţă generală

 

 

My Sweet Monster (2021)
Prințesa și monstrul fermecat

Regia: Maxim Volkov, Viktor Glukhushin
Distribuţie: Lyubov Aksyonova, Aliona Doletskaya, Aleksey Chumakov
Gen film: Animaţie / Aventuri
Format: ecran normal; dublat
Clasificare CNC: AG – audienţă generală

 

 

Mașa și cele 6ase umbre (2023)

Regia: Ciprian Iacob
Distribuţie: Maia Morgenstern, Constantin Pușcașu, Maria Chirinciuc
Gen film: Aventuri

Format: ecran normal
Clasificare CNC: AP-12 – acord parental pt. copiii sub 12 ani

 

 


31 mai 2024

Weekend de vis (2024)
The Dream Weekend

Regia: Ovidiu Georgescu
Distribuţie: Ioana Mărcoiu, Dana Vulc, Irina Margareta Nistor
Gen film: Dramă / Comedie
Format: ecran normal
Clasificare CNC: AP-12 – acord parental pt. copiii sub 12 ani

 

 

IF (2024)
Prieteni imaginari

Regia: John Krasinski
Distribuţie: Ryan Reynolds, Cailey Fleming, Awkwafina
Gen film: Comedie /
Fantastic / Animaţie
Format: ecran normal; subtitrat / dublat
Clasificare CNC: AG – audienţă generală

 

 

Tarot (2024)
Tarot

Regia: Spenser Cohen, Anna Halberg
Distribuţie: Avantika Vandanapu, Jacob Batalon, Harriet Slater
Gen film: Groază
Format: ecran normal
Clasificare CNC: N-15 – nerecomandat tinerilor sub 15 ani

 

 

Haikyu. The Dumpster Battle (2024)
Haikyu. The Dumpster Battle

Regia: Susumu Mitsunaka
Distribuţie: Hiroshi Kamiya, Yuki Kaji, Miyu Irino
Gen film: Animaţie / Sport
Format: ecran normal
Clasificare CNC: AG – audienţă generală

 

 


24 mai 2024

Furiosa: A Mad Max Saga (2024)
Furiosa: Saga Mad Max

Regia: George Miller
Distribuţie: Anya Taylor-Joy, Chris Hemsworth, Tom Burke
Gen film: SF / Suspans
Format: ecran normal, IMAX, 4DX
Clasificare CNC: N-15 – nerecomandat tinerilor sub 15 ani

 

 

Giants of La Mancha (2024)
Giganții din La Mancha

Regia: Gonzalo Gutierrez
Distribuţie: Facundo Reyes, Marina Blanke, Julian Janssen
Gen film: Animaţie / Aventuri
Format: ecran normal; subtitrat / dublat
Clasificare CNC: AG – audienţă generală

 

 


17 mai 2024

În inima Naționalei (2024)

Regia: Remus Achim
Distribuţie: Edi Iordănescu, Radu Drăgușin, Ianis Hagi
Gen film: Documentar / Sport
Format: ecran normal
Clasificare CNC: AG – audienţă generală
Nota noastră: 6/10

 

How to Have Sex (2023)
Cum să faci sex

Regia: Molly Manning Walker
Distribuţie: Mia McKenna-Bruce, Lara Peake, Anna Antoniades
Gen film: Dramă
Format: ecran normal
Clasificare CNC: N-15 – nerecomandat tinerilor sub 15 ani

 

 

All About the Levkoviches (2024)
Totul despre familia Lefkovics

Regia: Adam Breier
Distribuţie: Zoltan Bezeredi, Tamas Szabo Kimmel, Tamar Amit Joseph
Gen film: Dramă / Comedie
Format: ecran normal
Clasificare CNC: AP-12 – acord parental pt. copiii sub 12 ani

 

 

The Garfield Movie (2024)
Garfield

Regia: Mark Dindal
Distribuţie: Chris Pratt, Samuel L. Jackson, Hannah Waddingham
Gen film: Animaţie / Comedie / Aventuri
Format: ecran normal, 3D, 4DX; subtitrat / dublat
Clasificare CNC: AG – audienţă generală

 

 

The Strangers: Chapter 1 (2024)
Necunoscuţii: Capitolul 1

Regia: Renny Harlin
Distribuţie: Madelaine Petsch, Ella Bruccoleri, Ema Horvath
Gen film: Groază / Suspans
Format: ecran normal
Clasificare CNC: IM-18 – interzis minorilor

 

 


10 mai 2024

Boy Kills World (2023)
Distrugătorul lumii

Regia: Moritz Mohr
Distribuţie: Jessica Rothe, Bill Skarsgard, Famke Janssen
Gen film: Acţiune / Comedie / Suspans
Format: ecran normal
Clasificare CNC: N-15 – nerecomandat tinerilor sub 15 ani

 

 

Kingdom of the Planet of the Apes (2024)
Planeta Maimuţelor: Noul regat

Regia: Wes Ball
Distribuţie: William H. Macy, Lydia Peckham, Dichen Lachman
Gen film: Acţiune / SF / Dramă / Suspans
Format: ecran normal, IMAX, 4DX
Clasificare CNC: AP-12 – acord parental pt. copiii sub 12 ani

 

 

Koty Ermitazha (2023)
Pisicile de la muzeu / Cats in the Museum

Regia: Vasiliy Rovenskiy
Distribuţie: Polina Gagarina, Irina Kireeva, Anton Eldarov
Gen film: Animaţie / Aventuri
Format: ecran normal; dublat
Clasificare CNC: AG – audienţă generală

 

 

Digimon Adventure 02: The Beginning (2023)
Digimon Adventure 02: Începutul

Regia: Tomohisa Taguchi
Distribuţie: Megumi Ogata, Rie Kugimiya, Fukujurou Katayama
Gen film: Animaţie / Fantastic / Aventuri
Format: ecran normal
Clasificare CNC: AP-12 – acord parental pt. copiii sub 12 ani

 

 


26 aprilie 2024

Challengers (2024)
Challengers

Regia: Luca Guadagnino
Distribuţie: Zendaya, Josh O’Connor, Mike Faist
Gen film: Romantic /
Sport
Format: ecran normal

Clasificare CNC: N-15 – nerecomandat tinerilor sub 15 ani

 

 

The Fall Guy (2024)
Cascadorul

Regia: David Leitch
Distribuţie: Teresa Palmer, Ryan Gosling, Emily Blunt
Gen film: Comedie / Acţiune
Format: ecran normal, IMAX, 4DX
Clasificare CNC: AP-12 – acord parental pt. copiii sub 12 ani

 

 

Guvernul copiilor 2 (2024)
Government of Children 2

Regia: Ioana Mischie
Distribuţie: Radu Enache, Evelina Butnariu, Antonia Ciupelea
Gen film: Documentar
Format: ecran normal
Clasificare CNC: AG – audienţă generală

 

 

Sting (2024)
Sting

Regia: Kiah Roache-Turner
Distribuţie: Alyla Browne, Penelope Mitchell, Silvia Colloca
Gen film: Suspans / Groază
Format: ecran normal
Clasificare CNC: N-15 – nerecomandat tinerilor sub 15 ani

 

 

Le Livre des solutions (2023)
Cartea cu soluţii / The Book of Solutions

Regia: Michel Gondry
Distribuţie: Sting, Frankie Wallach, Francoise Lebrun
Gen film: Comedie / Dramă / Animaţie
Format: ecran normal
Clasificare CNC: AP-12 – acord parental pt. copiii sub 12 ani
Nota noastră: 6/10

 

 

Buzz House the Movie (2024)

Regia: Florin Babei
Distribuţie:
Cezara Cristescu, Selly (Andrei Șelaru), Gabriel Spahiu
Gen film: Comedie / Groază

Format: ecran normal
Clasificare CNC: N-15 – nerecomandat tinerilor sub 15 ani

 

Only the River Flows (2023)
Râul ucigaș

Regia: Wei Shujun
Distribuţie: Zhu Yilong, Tianlai Hou, Chloe Maayan
Gen film:
Dramă / Suspans
Format: ecran normal
Clasificare CNC: AP-12 – acord parental pt. copiii sub 12 ani
Nota noastră: 4/10

 

Combat Wombat: Back 2 Back (2023)
Combat Wombat: Eroi de serviciu

Regia: Ricard Cusso, Tania Vincent
Distribuţie: Elizabeth Cullen, Ed Oxenbould, Deborah Mailman
Gen film: Animaţie / Aventuri
Format: ecran normal; dublat
Clasificare CNC: AG – audienţă generală

 

 


19 aprilie 2024

Nasty More Than Just Tennis (2024)
Nasty

Regia: Tudor Giurgiu, Cristian Pascariu, Tudor D. Popescu
Distribuţie: Ilie Năstase, Rafael Nadal, Boris Becker
Gen film: Documentar
Format: ecran normal
Clasificare CNC: AG – audienţă generală

 

 

La chimera (2023)
Himera

Regia: Alice Rohrwacher
Distribuţie: Josh O’Connor, Alba Rohrwacher, Isabella Rossellini
Gen film: Romantic / Dramă
Format: ecran normal
Clasificare CNC: AP-12 – acord parental pt. copiii sub 12 ani

 

 

Abigail (2024)
Abigail

Regia: Matt Bettinelli-Olpin, Tyler Gillett
Distribuţie: Alisha Weir, Kathryn Newton, Giancarlo Esposito
Gen film: Groază / Comedie / Suspans
Format: ecran normal, 4DX
Clasificare CNC: N-15 – nerecomandat tinerilor sub 15 ani

 

 

Dragonkeeper (2024)
Micuța Ping și dragonul

Regia: Salvador Simo, Li Jianping
Distribuţie: Lucia Perez, Mario Gas, Isabel Gaudi
Gen film: Animaţie / Aventuri / Fantastic
Format: ecran normal; dublat
Clasificare CNC: AG – audienţă generală

 

 

LassieEin neues Abenteuer (2023)
Lassie – o nouă aventură / Lassie – A New Adventure

Regia: Hanno Olderdissen
Distribuţie: Nico Marischka, Katharina Schuttler, Maike Juttendonk
Gen film: Aventuri / Dramă
Format: ecran normal; subtitrat / dublat
Clasificare CNC: AG – audienţă generală

 

 


12 aprilie 2024

Horia (2023)

Regia: Ana Maria Comănescu
Distribuţie:
Vladimir Ţeca, Angelina Pavel, Liviu Cheloiu
Gen film: Aventuri / Dramă
Format: ecran normal
Clasificare CNC: AP-12 – acord parental pt. copiii sub 12 ani

 

 

Budi Bog s nama (2024)
Marele jaf al tramvaiului / The Great Tram Robbery / God Be with Us

Regia: Slobodan Sijan
Distribuţie:
Milos Bikovic, Sloboda Micalovic, Jovana Stojiljkovic
Gen film: Comedie / Istoric
Format: ecran normal
Clasificare CNC: N-15 – nerecomandat tinerilor sub 15 ani

 

 

Civil War (2024)
Război civil

Regia: Alex Garland
Distribuţie: Cailee Spaeny, Kirsten Dunst, Wagner Moura
Gen film: Acţiune / Război
Format: ecran normal
Clasificare CNC: IM-18 – interzis minorilor

 

 

Back to Black (2024)
Back to Black: Povestea lui Amy Winehouse

Regia: Sam Taylor-Johnson
Distribuţie: Marisa Abela, Jack O’Connell, Eddie Marsan
Gen film: Biografic / Dramă / Muzical
Format: ecran normal
Clasificare CNC: AP-12 – acord parental pt. copiii sub 12 ani

 

 

Ghostbusters: Frozen Empire (2024)
Vânătorii de fantome: Imperiul înghețat

Regia: Gil Kenan
Distribuţie: Mckenna Grace, Finn Wolfhard, Carrie Coon
Gen film: Fantastic / Aventuri / Groază
Format: ecran normal, IMAX, 4DX
Clasificare CNC: AP-12 – acord parental pt. copiii sub 12 ani

 

 

Kingdom of Judas (2024)
Regatul lui Iuda

Regia: Sabina Lisievici
Distribuţie: Oana Cârmaciu, Marcela Motoc, Sabina Lisievici
Gen film: Suspans / Dramă

Format: ecran normal
Clasificare CNC: IM-18 – interzis minorilor

 

 


5 aprilie 2024

Une Annee difficile (2023)
Un an dificil / A Difficult Year

Regia: Eric Toledano, Olivier Nakache
Distribuţie: Noemie Merlant, Luana Bajrami, Mathieu Amalric
Gen film: Comedie
Format: ecran normal
Clasificare CNC: AP-12 – acord parental pt. copiii sub 12 ani

 

 

Monkey Man (2024)
Omul-maimuță

Regia: Dev Patel
Distribuţie: Dev Patel, Sobhita Dhulipala, Sharlto Copley
Gen film: Suspans / Acţiune
Format: ecran normal
Clasificare CNC: N-15 – nerecomandat tinerilor sub 15 ani

 

 

The First Omen (2024)
Întâia profeție

Regia: Arkasha Stevenson
Distribuţie: Sonia Braga, Ralph Ineson, Bill Nighy
Gen film: Groază
/ Suspans
Format: ecran normal
Clasificare CNC: N-15 – nerecomandat tinerilor sub 15 ani

 

 

Big Trip 2: Special Delivery (2022)
Aventură în natură 2

Regia: Natalya Nilova, Vasiliy Rovenskiy
Distribuţie: Dmitry Nazarov, Anton Eldarov, Liza Klimova
Gen film: Animaţie / Aventuri / Comedie / Familie
Format: ecran normal; dublat
Clasificare CNC: AG – audienţă generală

 

 

Bogyo es Baboca 6. Csengettyuk (2024)
Bobiță și Buburuză 6. Clopoței

Regia: Geza M. Toth, Kinga Fazakas
Distribuţie: Judit Pogany
Gen film: Animaţie / Aventuri
Format: ecran normal; dublat
Clasificare CNC: AG – audienţă generală

 

 


29 martie 2024

Cazul inginerului Ursu (2023)
The Case of Engineer Ursu

Regia: Șerban Georgescu, Liviu Tofan
Distribuţie: Andrei Ursu, Dan Voinea, Valeriu Stoica
Gen film: Documentar
Format: ecran normal
Clasificare CNC: AG – audienţă generală

 

 

Godzilla x Kong: The New Empire (2024)
Godzilla x Kong: Un nou imperiu

Regia: Adam Wingard
Distribuţie: Rebecca Hall, Brian Tyree Henry, Dan Stevens
Gen film: Fantastic / SF / Aventuri / Acţiune
Format: ecran 3D, IMAX 3D, 4DX
Clasificare CNC: AP-12 – acord parental pt. copiii sub 12 ani

 

 

Arthur the King (2024)
Regele Arthur

Regia: Simon Cellan Jones
Distribuţie: Nathalie Emmanuel, Mark Wahlberg, Elizabeth Chahin
Gen film: Aventuri
Format: ecran normal
Clasificare CNC: AG – audienţă generală

 

 

Phoenix: Povestea (2022)

Regia: Cristian Radu Nema, Mimis Ravanis
Distribuţie: Nicu Covaci, Josef Kappl, Dan Chișu
Gen film: Documentar
Format: ecran normal
Clasificare CNC: AG – audienţă generală
Nota noastră: 6/10

 

 


22 martie 2024

Băieții buni ajung în Rai (2024)
Good Guys Go to Heaven

Regia: Radu Potcoavă
Distribuţie: Bogdan Dumitrache, Cosmina Stratan, Marian Râlea
Gen film: Comedie / Dramă
Format: ecran normal
Clasificare CNC: AP-12 – acord parental pt. copiii sub 12 ani

 

 

 

Io Capitano (2023)
Eu căpitan / Me Captain

Regia: Matteo Garrone
Distribuţie: Seydou Sarr, Moustapha Fall, Issaka Sawadogo
Gen film: Dramă

Format: ecran normal
Clasificare CNC: N-15 – nerecomandat tinerilor sub 15 ani

 

 

Sleeping Dogs (2024)
Fantomele trecutului

Regia: Adam Cooper
Distribuţie: Russell Crowe, Karen Gillan, Marton Csokas
Gen film: Suspans
Format: ecran normal
Clasificare CNC: AP-12 – acord parental pt. copiii sub 12 ani

 

 

Immaculate (2024)
Imaculata

Regia: Michael Mohan
Distribuţie: Sydney Sweeney, Benedetta Porcaroli, Simona Tabasco
Gen film: Groază
Format: ecran normal
Clasificare CNC: IM-18 – interzis minorilor

 

 

Best Birthday Ever (2021)
Cea mai frumoasă zi de naștere

Regia: Michael Ekbladh
Distribuţie: Mikael Tornving, Lisa Nilsson, Marianne Mork
Gen film: Animaţie / Aventuri
Format: ecran normal; dublat
Clasificare CNC: AG – audienţă generală

 

 


15 martie 2024

Pâinea noastră cea de toate zilele (2022)
Our Daily Bread

Regia: Șerban Georgescu
Distribuţie: Irina Sorescu, Corina Munteanu, Șerban Georgescu
Gen film: Documentar
Format: ecran normal
Clasificare CNC: AG – audienţă generală
Nota noastră: 8/10

 

Les Chambres rouges (2023)
Camera roșie / Red Rooms

Regia: Pascal Plante
Distribuţie: Juliette Gariepy, Laurie Babin, Maxwell McCabe-Lokos
Gen film: Suspans
Format: ecran normal
Clasificare CNC: N-15 – nerecomandat tinerilor sub 15 ani

 

 

Patrick and the Whale (2022)
Patrick și balena

Regia: Mark Fletcher
Distribuţie: Dolores, Patrick Dykstra
Gen film: Documentar
Format: ecran normal
Clasificare CNC: AG – audienţă generală

 

 

Sur l’Adamant (2023)
Pe Adamant / On the Adamant

Regia: Nicolas Philibert
Distribuţie: Frederic Prieur, Sabine Berliere, Linda de Zitter
Gen film: Documentar

Format: ecran normal
Clasificare CNC: AP-12 – acord parental pt. copiii sub 12 ani

 

 

Kung Fu Panda 4 (2024)
Kung Fu Panda 4

Regia: Mike Mitchell, Stephanie Stine
Distribuţie: Awkwafina, Dustin Hoffman, Ian McShane
Gen film: Animaţie / Aventuri
Format: ecran normal, 3D, 4DX; subtitrat / dublat
Clasificare CNC: AG – audienţă generală

 

 

2020 (2024)

Regia: Bobby Bărbăcioru
Distribuţie: Silviu Geamănu, Puiu Mircea Lăscuș, Cezar Curteanu
Gen film: Comedie / Dramă
Format: ecran normal
Clasificare CNC: N-15 – nerecomandat tinerilor sub 15 ani

 

 

La Snagov (2024)

Regia: Cristian Comeagă
Distribuţie: Radu Botar, Irina Rădulescu, Nicodim Ungureanu
Gen film: Dramă
Format: ecran normal
Clasificare CNC: N-15 – nerecomandat tinerilor sub 15 ani

 

 

Most vagy soha (2024)
Acum ori niciodată / Now or Never

Regia: Balazs Loth
Distribuţie: Sara Mosolygo, Lajos Otto Horvath, Gabor Jaszberenyi
Gen film: Dramă / Aventuri / Istoric
Format: ecran normal
Clasificare CNC: AP-12 – acord parental pt. copiii sub 12 ani

 

 


8 martie 2024

Club Zero (2023)
Club Zero

Regia: Jessica Hausner
Distribuţie: Mia Wasikowska, Ksenia Devriendt, Amanda Lawrence
Gen film: Dramă / Comedie / Suspans
Format: ecran normal
Clasificare CNC: N-15 – nerecomandat tinerilor sub 15 ani
Nota noastră: 7/10

 

 

The Iron Claw(2023)
Gheara de fier

Regia: Sean Durkin
Distribuţie: Lily James, Harris Dickinson, Zac Efron
Gen film: Biografic / Sport
Format: ecran normal
Clasificare CNC: N-15 – nerecomandat tinerilor sub 15 ani

 

 

Amar (2023)

Regia: Diana Gavra
Distribuţie: Amar Răducanu, Diana Gavra, Marian Lică
Gen film: Documentar
Format: ecran normal
Clasificare CNC: N-15 – nerecomandat tinerilor sub 15 ani

 

 

Passagess (2023)
Passages

Regia: Ira Sachs
Distribuţie: Adele Exarchopoulos, Franz Rogowski, Ben Whishaw
Gen film: Dramă / Romantic
Format: ecran normal
Clasificare CNC: IM-18 – interzis minorilor

 

 

Imaginary (2024)
Demonul copilăriei

Regia: Jeff Wadlow
Distribuţie: DeWanda Wise, Tom Payne, Betty Buckley
Gen film: Suspans / Groază

Format: ecran normal
Clasificare CNC: N-15 – nerecomandat tinerilor sub 15 ani

 

 

Katak le brave beluga (2023)
Katak – Beluga curajoasă / Katak the Brave Beluga

Regia: Christine Dallaire-Dupont, Nicola Lemay
Distribuţie: Alexandre Bacon, Benoit Briere, Martin Drainville
Gen film: Animaţie / Aventuri
Format: ecran normal; subtitrat / dublat
Clasificare CNC: AG – audienţă generală
Nota noastră: 6/10

 

 

Beautiful Wedding (2024)
Căsătoriți din greșeală

Regia: Roger Kumble
Distribuţie: Virginia Gardner, Dylan Sprouse, Rob Estes
Gen film: Romantic /
Comedie
Format: ecran normal

Clasificare CNC: N-15 – nerecomandat tinerilor sub 15 ani

 

 


1 martie 2024

Hai România (2024)

Regia: Claudiu Mitcu
Distribuţie: Gheorghe Hagi, Gheorghe Popescu, Anghel Iordănescu
Gen film: Documentar / Sport
Format: ecran normal
Clasificare CNC: AG – audienţă generală

 

 

Dune: Part Two (2024)
Dune: Partea II

Regia: Denis Villeneuve
Distribuţie: Zendaya, Rebecca Ferguson, Stellan Skarsgard
Gen film: SF
Format: ecran normal, IMAX, 4DX
Clasificare CNC: AP-12 – acord parental pt. copiii sub 12 ani

 

 

Yunus cocuk (2022)
/

Regia: Mohammad Kheirandish
Distribuţie: Ozge Yagiz, Esra Bilgic, Selen Ozturk
Gen film: Animaţie / Aventuri
Format: ecran normal; dublat
Clasificare CNC: AG – audienţă generală

 

 


23 februarie 2024

The Peasants (2023)
În numele pământului

Regia: Dorota Kobiela, Hugh Welchman
Distribuţie: Kamila Urzedowska, Robert Gulaczyk, Miroslaw Baka
Gen film: Animaţie / Dramă / Muzical
Format: ecran normal
Clasificare CNC: N-15 – nerecomandat tinerilor sub 15 ani
Nota noastră: 9/10

 

 

Chien & chat (2024)
Câinele și pisica: Pierduți prin New York / Cat and Dog

Regia: Reem Kherici
Distribuţie: Philippe Lacheau, Reem Kherici, Franck Dubosc
Gen film: Comedie / Aventuri / Animaţie
Format: ecran normal
Clasificare CNC: AG – audienţă generală

 

 

Smoke Sauna Sisterhood (2023)
Sauna secretelor

Regia: Anna Hints
Distribuţie: Elsa Saks, Kadi Kivilo, Kaarin Parts
Gen film: Documentar
Format: ecran normal
Clasificare CNC: N-15 – nerecomandat tinerilor sub 15 ani
Nota noastră: 7/10

 

 

La Passion de Dodin Bouffant (2023)
Dragoste la foc mic / The Pot-au-Feu / The Taste of Things

Regia: Tran Anh Hung
Distribuţie: Bonnie Chagneau-Ravoire, Juliette Binoche, Benoit Magimel
Gen film: Dramă / Romantic

Format: ecran normal
Clasificare CNC: AP-12 – acord parental pt. copiii sub 12 ani
Nota noastră: 7/10

 

 

Baghead (2023)
Baghead: Mesagerul morții

Regia: Alberto Corredor
Distribuţie: Ruby Barker, Freya Allan, Peter Mullan
Gen film: Groază / Fantastic

Format: ecran normal
Clasificare CNC: N-15 – nerecomandat tinerilor sub 15 ani

 

 

Asimptomatic (2024)
Asymptomatic

Regia: Mario Farkaș, Alexandru Geru, Ovidiu Roteliuc
Distribuţie: Vanesa Serac, Sabina Bijan, Ana-Maria Pandele-Andone
Gen film: Dramă / SF

Format: ecran normal
Clasificare CNC: AP-12 – acord parental pt. copiii sub 12 ani

 

 

Demon Slayer: To the Hashira Training (2024)
Demon Slayer: To the Hashira Training

Regia: Haruo Sotozaki
Distribuţie: Akari Kito, Natsuki Hanae, Kana Hanazawa
Gen film: Animaţie / Fantastic / Aventuri
Format: ecran normal, IMAX, 4DX
Clasificare CNC: N-15 – nerecomandat tinerilor sub 15 ani

 

 


16 februarie 2024

The Zone of Interest (2023)
Zona de interes

Regia: Jonathan Glazer
Distribuţie: Christian Friedel, Sandra Huller, Imogen Kogge
Gen film: Dramă / Istoric
Format: ecran normal
Clasificare CNC: AP-12 – acord parental pt. copiii sub 12 ani
Nota noastră: 7/10

 

 

Bob Marley: One Love (2024)
Bob Marley: One Love

Regia: Reinaldo Marcus Green
Distribuţie: Lashana Lynch, James Norton, Kingsley Ben-Adir
Gen film: Biografic / Dramă
/ Muzical
Format: ecran normal
Clasificare CNC: AP-12 – acord parental pt. copiii sub 12 ani

 

 

Madame Web (2024)
Madame Web

Regia: S.J. Clarkson
Distribuţie: Dakota Johnson, Sydney Sweeney, Isabela Merced
Gen film: Aventuri / Fantastic / Acţiune
Format: ecran normal, 4DX
Clasificare CNC: AP-12 – acord parental pt. copiii sub 12 ani

 

 

Ecce Homo Brâncoveanu (2023)

Regia: Dan Pița
Distribuţie: Corneliu Ulici, Andras Demeter, Alma Nicole Boiangiu
Gen film: Istoric / Dramă

Format: ecran normal
Clasificare CNC: AG – audienţă generală

 

 

Huevitos congelados (2022)
Puișorii: Aventură la Polul Sud / Little Eggs: A Frozen Rescue

Regia: Gabriel Riva Palacio Alatriste, Rodolfo Riva Palacio Alatriste
Distribuţie: Maite Perroni, Bruno Bichir, Angelica Vale
Gen film: Animaţie / Aventuri / Comedie
Format: ecran normal; dublat
Clasificare CNC: AG – audienţă generală

 

 

Butterfly Tale (2023)
Povestea magică a fluturilor

Regia: Sophie Roy
Distribuţie: Tatiana Maslany, Mena Massoud, Stephanie Breton
Gen film: Animaţie / Aventuri
Format: ecran normal, 3D; dublat
Clasificare CNC: AG – audienţă generală

 

 


9 februarie 2024

Poor Things (2023)
Sărmane creaturi

Regia: Yorgos Lanthimos
Distribuţie:
Emma Stone, Margaret Qualley, Mark Ruffalo
Gen film: Fantastic / SF
Format: ecran normal
Clasificare CNC: IM-18 – interzis minorilor
Trailer: cineghid.ro/sarmane-creaturi…

 

 

Semmelweis (2023)
Semmelweis

Regia: Lajos Koltai
Distribuţie: Katica Nagy, Miklos H. Vecsei, Blanka Meszaros
Gen film: Dramă
Format: ecran normal
Clasificare CNC: AP-12 – acord parental pt. copiii sub 12 ani

 

 

Le Dernier jaguar (2024)
Ultimul jaguar negru / Autumn and the Black Jaguar

Regia: Gilles de Maistre
Distribuţie: Airam Camacho, Kelly Hope Taylor, Emily Bett Rickards
Gen film: Dramă / Aventuri / Familie
Format: ecran normal; subtitrat / dublat
Clasificare CNC: AG – audienţă generală

 

 

Complotul bonelor (2024)

Regia: Iura Luncaşu
Distribuţie: Cristi Iacob, Anamaria Prodan, Ioana Petric
Gen film:
Comedie
Format: ecran normal
Clasificare CNC: AP-12 – acord parental pt. copiii sub 12 ani

 

 


2 februarie 2024

Il sol dell’avvenire (2023)
Un viitor luminos / A Brighter Tomorrow

Regia: Nanni Moretti
Distribuţie: Nanni Moretti, Elena Lietti, Silvio Orlando
Gen film: Comedie / Dramă
Format: ecran normal
Clasificare CNC:
AP-12 – acord parental pt. copiii sub 12 ani
Nota noastră:
6/10

 

 

Argylle (2024)
Argylle: Superspionul

Regia: Matthew Vaughn
Distribuţie: Dua Lipa, Sam Rockwell, Sofia Boutella
Gen film: Suspans / Acţiune
Format: ecran normal, IMAX, 4DX
Clasificare CNC: AP-12 – acord parental pt. copiii sub 12 ani

 

 

 

Les Inseparables (2023)
Inseparabilii / The Inseparables

Regia: Jeremie Degruson
Distribuţie: Ana Girardot, Eric Judor, Chris Marques
Gen film: Animaţie / Aventuri / Comedie
Format: ecran normal; subtitrat / dublat
Clasificare CNC: AG – audienţă generală

 

 


26 ianuarie 2024

Miller’s Girl (2024)
Preferata lui Miller

Regia: Jade Halley Bartlett
Distribuţie: Jenna Ortega, Gideon Adlon, Martin Freeman
Gen film: Suspans /
Dramă
Format: ecran normal
Clasificare CNC: N-15 – nerecomandat tinerilor sub 15 ani

 

 

Moc (2023)
Puterea / Power

Regia: Matyas Prikler
Distribuţie: Maria Zaujecova, Lucia Kasova, Jan Kacer
Gen film: Suspans / Dramă
Format: ecran normal
Clasificare CNC: AP-12 – acord parental pt. copiii sub 12 ani

 

 

Perfect Days (2023)
Zile perfecte

Regia: Wim Wenders
Distribuţie: Koji Yakusho, Tokio Emoto, Sayuri Ishikawa
Gen film: Dramă
Format: ecran normal
Clasificare CNC: AP-12 – acord parental pt. copiii sub 12 ani
Nota noastră: 6/10

 

 

Familiar (2023)
Familiar

Regia: Călin Peter Netzer
Distribuţie: Emanuel Pârvu, Iulia Lumânare, Victoria Ecaterina Moraru
Gen film: Dramă
Format: ecran normal
Clasificare CNC: N-15 – nerecomandat tinerilor sub 15 ani

 

 

Avram IancuÎmpotriva imperiului (2024)

Regia: Theo Thorn Neagu
Distribuţie: Horia Fedorca, Damian Victor Oancea, Alin Panc
Gen film: Documentar
Format: ecran normal
Clasificare CNC: AG – audienţă generală

 

 


19 ianuarie 2024

Klaus & Baroso (2024)
Klaus & Baroso

Regia: Bogdan Theodor Olteanu, Cosmin Nedelcu “Micutzu”, Adrian Nicolae
Distribuţie: Adrian Nicolae, Cosmin Nedelcu “Micutzu”, Mădălina Craiu
Gen film: Comedie

Format: ecran normal
Clasificare CNC: AP-12 – acord parental pt. copiii sub 12 ani

 

 

The Beekeeper (2024)
The Beekeeper: Răzbunare iminentă

Regia: David Ayer
Distribuţie: Jason Statham, Minnie Driver, Jeremy Irons
Gen film: Acţiune / Suspans
Format: ecran normal, IMAX
Clasificare CNC: N-15 – nerecomandat tinerilor sub 15 ani

 

 

Superpietonii Zurli (2024)

Regia: Cătălin Dascălu, Mirela Retegan
Distribuţie:
Răzvan Marina, Mirela Retegan, Codin Maticiuc
Gen film: Aventuri

Format: ecran normal
Clasificare CNC: AG – audienţă generală

 

 


12 ianuarie 2024

Les Filles d’Olfa (2023)
Patru fiice / Four Daughters

Regia: Kaouther Ben Hania
Distribuţie: Olfa Hamrouni, Tayssir Chikhaoui, Eya Chikhaoui
Gen film: Documentar
Format: ecran normal
Clasificare CNC: N-15 – nerecomandat tinerilor sub 15 ani
Nota noastră: 10/10

 

 

Kuru otlar ustune (2023)
Prin ierburi uscate / About Dry Grasses

Regia: Nuri Bilge Ceylan
Distribuţie: Ece Bagci, Musab Ekici, Deniz Celiloglu
Gen film: Dramă
Format: ecran normal
Clasificare CNC: AP-12 – acord parental pt. copiii sub 12 ani
Nota noastră: 8/10

 

 

Chasse gardee (2023)
Vânătoarea de vecini / Open Season

Regia: Frederic Forestier, Antonin Fourlon
Distribuţie: Camille Lou, Didier Bourdon, Chantal Ladesou
Gen film: Comedie
Format: ecran normal
Clasificare CNC: AP-12 – acord parental pt. copiii sub 12 ani

 

 

Helt super (2022)
Chiar super / Just Super

Regia: Rasmus A. Sivertsen, Jean-Luc Julien
Distribuţie: Kari Simonsen, Hennika Eggum Huuse, Tobias Santelmann
Gen film: Animaţie / Aventuri / Fantastic
Format: ecran normal; subtitrat / dublat
Clasificare CNC: AG – audienţă generală
Nota noastră: 6/10

 

 


5 ianuarie 2024

The Old Oak (2023)
La Stejarul Bătrân

Regia: Ken Loach
Distribuţie: Dave Turner, Ebla Mari, Claire Rodgerson
Gen film: Dramă
Format: ecran normal
Clasificare CNC: AP-12 – acord parental pt. copiii sub 12 ani
Nota noastră: 8/10

 

 

Tati parttime (2024)
Part-Time Daddy

Regia: Letiția Roșculeț
Distribuţie: Alex Bogdan, Eva Măruţă, Raluca Aprodu
Gen film:
Comedie
Format: ecran normal
Clasificare CNC: AG – audienţă generală

 

Ferrari (2023)
Ferrari

Regia: Michael Mann
Distribuţie: Shailene Woodley, Penelope Cruz, Jack O’Connell
Gen film: Biografic / Dramă / Sport
Format: ecran normal
Clasificare CNC: AP-12 – acord parental pt. copiii sub 12 ani

 

 

Night Swim (2024)
Ape blestemate

Regia: Bryce McGuire
Distribuţie: Amelie Hoeferle, Kerry Condon, Gavin Warren
Gen film: Groază / Suspans /
Fantastic
Format: ecran normal, 4DX
Clasificare CNC: N-15 – nerecomandat tinerilor sub 15 ani
Nota noastră: 8/10

 

The Snow Queen & the Princess (2022)
Crăiasa Zăpezii și mica prințesă

Regia: Aleksey Tsitsilin, Andrey Korenkov
Distribuţie: Irina Chumantyeva, Svetlana Kuznetsova, Mariya Shustrova
Gen film: Animaţie / Aventuri / Familie / Fantastic
Format: ecran normal; dublat
Clasificare CNC: AG – audienţă generală

 

 


* Pentru filmele anului 2023, accesati pagina La cinema în 2023!