Cannes 2021: Selecţia oficială (VIDEO)

Cea de-a 74-a ediţie a Festivalului Internaţional de Film de la Cannes e programată în perioada 6-17 iulie

Regizorul şi scenaristul american Spike Lee va fi preşedintele Juriului, după ce anul trecut, din cauza pandemiei, nu şi-a mai putut exercita această onoare. Actriţa şi cineasta americană Jodie Foster va fi premiată cu un Palme d’Or Onorific.

Cineastul român Cristian Mungiu va prezida anul acesta juriul secţiunii paralele competiţionale Semaine de la Critique / International Critics’ Week. Mungiu este singurul regizor român care a fost laureat cu Palme d’Or pentru lungmetraj – în 2007, iar în 2013 şi în 2017 a fost membru al Juriului, respectiv preşedintele juriului Cinefondation & Scurtmetraje.

Astăzi, a fost anunțată lista filmelor din selecție, unde România are o reprezentantă:

Competiţie
ANNETTE, regia Leos CARAX (Franţa, SUA)filmul de deschidere
THE STORY OF MY WIFE, r. Ildiko ENYEDI (Ungaria)
BENEDETTA, r. Paul VERHOEVEN (Franţa, Olanda)
BERGMAN ISLAND, r. Mia HANSEN-LOVE (Franţa)
DRIVE MY CAR, r. Ryusuke HAMAGUCHI (Japonia)
FLAG DAY, r. Sean Penn (SUA)
HA’BERECH / Ahed’s Knee, r. Nadav LAPID (Israel)
HAUT ET FORT / Casablanca Beats, r. Nabil AYOUCH (Maroc)
COMPARTMENT NO. 6, r. Juho KUOSMANEN (Finlanda)
JULIE (EN 12 CHAPITRES) / The Worst Person in the World, r. Joachim TRIER (Norvegia)
LA FRACTURE, r. Catherine CORSINI (Franţa)
LES INTRANQUILLES / The Restless, r. Joachim LAFOSSE (Belgia)
LES OLYMPIADES / Paris 13th District, r. Jacques AUDIARD (Franţa)
LINGUI, r. Mahamat-Saleh HAROUN (
Ciad, Franţa)
MEMORIA, r. Apichatpong WEERASETHAKUL (
Thailanda)
NITRAM, r. Justin KURZEL
(Australia)
PAR UN DEMI CLAIR MATIN / France, r. Bruno DUMONT (Franţa)
PETROV’S FLU, r. Kirill SEREBRENNIKOV (Rusia)
RED ROCKET, r. Sean BAKER (SUA)
• THE FRENCH DISPATCH, r. Wes ANDERSON (SUA)
 TITANE, r. Julia DUCOURNAU (Franţa, Belgia)
 TRE PIANI, r. Nanni MORETTI (Italia)
 TOUT S’EST BIEN PASSE, r. François OZON (Franţa)
A HERO, r. Asghar FARHADI (Iran)

În afara competiţiei
DE SON VIVANT / Peaceful, r. Emmanuelle BERCOT (Franţa)
EMERGENCY DECLARATION, r. HAN Jae-rim
(Coreea de Sud)
 THE VELVET UNDERGROUND, r. Todd HAYNES (SUA)documentar
BAC NORD, r. Cedric JIMENEZ (Franţa)
 ALINE / Aline, the Voice of Love, r. Valerie LEMERCIER (Franţa)
STILLWATER, r. Tom McCARTHY (SUA)
WHERE IS ANNE FRANK, r. Ari FOLMAN (Israel)animaţie
OSS 117: ALERTE ROUGE EN AFRIQUE NOIRE / From Africa with Love, r. Nicolas BEDOS – filmul de închidere

Un Certain Regard
* MONEYBOYS, r. C.B Yi (Taiwan, Austria)
BLUE BAYOU, r. Justin CHON (SUA)
* FREDA, r. Gessica GENEUS (Haiti)
 DELO / House Arrest, r.
Aleksey GERMAN JR. (Rusia)
 BONNE MERE, r. Hafsia HERZI (Franţa)
NOCHE DE FUEGO, r. Tatiana HUEZO (Mexic)
*
LAMB, r. Valdimar JOHANSSON (Islanda)
COMMITMENT HASAN, r. Hasan Semih KAPLANOGLU (Turcia)
AFTER YANG, r. Kogonada (SUA)
 ET IL Y EUT UN MATIN / Let There Be Morning, r. Eran KOLIRIN
(Israel)
UNCLENCHING THE FISTS, r. Kira KOVALENKO (Rusia)
WOMEN DO CRY, r. Mina MILEVA, Vesela KAZAKOVA (Bulgaria)
REHANA MARYAM NOOR, r. Abdullah Mohammad SAAD (Bangladesh)
GREAT FREEDOM, r. Sebastian MEISE (Austria)
*
LA CIVIL, r. Teodora Ana MIHAI (Mexic, România, Belgia)
* GAEY WA’R, r. NA Jiazuo (China)
THE INNOCENTS, r. Eskil VOGT (Norvegia)
* UN MONDE, r. Laura WANDEL (Belgia)
* MES FRERES ET MOI /
My Brothers and I, r. Yohan MANCA (Franţa)
ONODA – 10 000 NIGHTS IN THE JUNGLE, r. Arthur HARARI (Japonia, Franţa) film de deschidere

Cannes Premiere
SERRE-MOI FORT / Hold Me Tight, r. Mathieu AMALRIC (Franţa)
COW, r. Andrea Arnold (Marea Britanie) – documentar
CETTE MUSIQUE NE JOUE POUR PERSONNE / Love Songs for Tough Guys, r. Samuel BENCHETRIT (Franţa)
TROMPERIE / Deception, r. Arnaud DESPLECHIN (Franţa)
JANE PAR CHARLOTTE, r. Charlotte GAINSBOURG (Franţa)
documentar
IN FRONT OF YOUR FACE, r. HONG
Sang-soo (Coreea de Sud)
MOTHERING SUNDAY, r. Eva HUSSON (Franţa, Marea Britanie)
EVOLUTION, r. Kornel MUNDRUCZO (Ungaria)
VAL, r. Ting POO, Leo SCOTT (SUA) – documentar
JFK REVISITED: THROUGH THE LOOKING GLASS, r. Oliver STONE (SUA) documentar
VORTEX, r. Gaspar NOE (Argentina, Italia)
BELLE, r. Mamoru HOSODA (Japonia) – animaţie

Proiecţii speciale
O MARINHEIRO DAS MONTANHAS / Mariner of the Mountains, r. Karim AINOUZ (Brazilia) documentar
CAHIERS NOIRS / Black Notebooks, r. Shlomi ELKABETZ (Israel)
documentar
BABI YAR. CONTEXT, r.
Sergei LOZNITSA (Ucraina)documentar
H6, r. Ye Ye (Franţa, China)documentar
THE YEAR OF THE EVERLASTING STORM, r. Jafar PANAHI, Anthony CHEN, Malik VITTHAL, Laura POITRAS, Dominga SOTOMAYOR, David LOWERY, Apichatpong WEERASETHAKUL (
Iran, Singapore, SUA, Chile, Thailanda)documentar omnibus
NEW WORLDS: THE CRADLE OF CIVILIZATION, r. Andrew MUSCATO (Grecia, SUA)documentar
* MI IUBITA, MON AMOUR, r. Noemie MERLANT (Franţa)
* LES HEROIQUES, r. Maxime ROY (Franţa)
* ARE YOU LONESOME TONIGHT, r. Wen SHIPEI (China)

Cinema de la Plage
TOM MEDINA, r. Tony GATLIF (Franţa, Elveţia)
LE SOMMET DES DIEUX / The Summit of the Gods, r. Patrick IMBERT (Franţa, Luxemburg)animaţie

Midnight Screenings
 ORANGES SANGUINES / Bloody Oranges, r. Jean-Christophe MEURISSE (Franţa)
 TRALALA, r. Arnaud & Jean-Marie LARRIEU (Franţa)
SUPREMES, r. Audrey ESTROUGO (Franţa)

Cinema for the Climate
 OLA CROISADE / The Crusade, r. Louis GARREL (Franţa)
MARCHER SUR L’EAU / Above Water, r. Aissa MAIGA (Niger, Franţa)documentar
 INVISIBLE DEMONS, r. Rahul JAIN (India)documentar
 ANIMAL, r. Cyril DION (Franţa)documentar
 I AM SO SORRY, r. Zhao LIANG (Franţa, China)documentar
 BIGGER THAN US, r. Flore VASSEUR (Franţa)documentar
 LA PANTHERE DES NEIGES, r. Marie AMIGUET (Franţa)documentar

*selecţionate pentru competiţia oficială Camera d’Or (debutanţi lungmetraj)

⇑ACTUALIZARE⇑
· 3.06.2021: lista iniţială, aproape completă a selecţiei oficiale de lungmetraje;
· 10.06.2021: adăugarea altor 9 filme regizate de Ari Folman, Gaspar Noe, Yohan Manca, Arnaud & Jean-Marie Larrieu, Audrey Estrougo
, Andrew Muscato, Noemie Merlant, Maxime Roy, Wen Shipei;
· 14.06.2021: adăugarea a încă unui film, regizat de Arthur Harari;
· 18.06.2021: adăugarea secţiunii Cinema for the Climate, ce include 7 noi titluri;
· 25.06.2021: adăugarea filmului de închidere;
· 30.06.2021: adăugarea filmelor regizate de Tony Gatlif, Patrick Imbert;
· 4.07.2021: completarea finală a selecţiei oficiale de lungmetraje cu filmul regizat de Mamoru Hosoda.

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *