Cele mai bune filme româneşti, nominalizate la Gala Premiilor UCIN 2022 (CÂŞTIGĂTORII)

Gala UCIN 2022 50 de gale pentru filmul românesc

Gala Premiilor UCIN, cu cea mai lungă tradiţie în cinematografia română, îşi desemnează câştigătorii anul acesta la final de septembrie, pe scena Operei Naționale din Bucureşti, printr-o ediție eveniment, cu numărul 50!

Premianții îi vom afla aşadar pe 26 septembrie, de la ora 18:00. Spectacolul va fi prezentat de Alexandra Velniciuc şi tatăl ei, actorul Ştefan Velniciuc (Umbre, Frații Jderi). Evenimentul va fi transmis în direct pe postul de televiziune Cinemaraton.

Orchestra ONB, condusă de maestrul Daniel Jinga, va interpreta în cadrul evenimentului muzică de film din producții românești sau aparținând cinematografiei universale. De asemenea, actorul Radu Gheorghe va susţine un număr pe scenă.

Anul acesta juriul a fost alcătuit din Ileana Tureanu (președinta Uniunii Arhitecţilor), președintele juriului Dragoș Buhagiar (președintele UNITER), Laurențiu Damian (președintele UCIN), criticul de film Dana Duma și regizorul Cornel Mihalache.

Nominalizările sunt:

🔘 Marele Premiu și Trofeul UCIN

  • Câmp de maci, regia Eugen Jebeleanu
  • Babardeală cu bucluc sau porno balamuc, regia Radu Jude
  • La Civil, regia Teodora Ana Mihai

🔘 Premiul Special al Juriului

  • Câmp de maci, regia Eugen Jebeleanu
  • Babardeală cu bucluc sau porno balamuc, regia Radu Jude
  • La Civil, regia Teodora Ana Mihai

🔘 Premiul pentru regie “Lucian Pintilie”

  • Radu Jude pentru Babardeală cu bucluc sau porno balamuc
  • Teodora Ana Mihai pentru La Civil
  • Vlad Păunescu pentru Scara

🔘 Premiul pentru scenariu

  • Vlad Păunescu, Constantin Chelba pentru Scara
  • Iosif Demian pentru Rondul de noapte
  • Daniel Sandu pentru Tata mută munții

🔘 Premiul pentru imagine

  • Marius Panduru pentru filmele Babardeală cu bucluc sau porno balamuc, La Civil și Câmp de maci
  • Alexandru Sterian pentru Scara
  • Tudor Panduru pentru filmele Și atunci ce e libertate și Tata mută munții

🔘 Premiul pentru costume

  • Oana Păunescu pentru filmele Scara și Rondul de noapte
  • Carmen Moldovan pentru Luca

🔘 Premiul pentru decor

  • Sorin Dima pentru Scara
  • Cristina Barbu pentru Luca
  • Cristian Niculescu pentru Babardeală cu bucluc sau porno balamuc

🔘 Premiul pentru interpretare feminină

  • Ilinca Hărnuț pentru rolurile Margareta din Rondul de noapte și Taximetrista din Prin oraș circulă scurte povești de dragoste (CÂŞTIGĂTOR)
  • Iulia Lumânare pentru rolul Turica Bazan din Și atunci ce e libertatea
  • Katia Pascariu pentru rolul Emi din Babardeală cu bucluc sau porno balamuc

🔘 Premiul pentru interpretare masculină

  • Conrad Mericofer pentru rolul Cristi din Câmp de maci (CÂŞTIGĂTOR)
  • Adrian Titieni pentru rolul Mircea din Tata mută munții
  • Radu Iacoban pentru rolul Emil Bazan din Și atunci ce e libertatea

🔘 Premiul pentru interpretare feminină rol secundar

  • Rodica Mandache pentru rolul Floarea Plătici din Luca (CÂŞTIGĂTOR ex aequo)
  • Andreea Grămoșteanu pentru rolul Dora din Complet necunoscuți (CÂŞTIGĂTOR ex aequo)
  • Maria Junghietu pentru rolul Rodica din Berliner

🔘 Premiul pentru interpretare masculină rol secundar

  • Alexandru Potocean pentru rolul Mircea din Câmp de maci (CÂŞTIGĂTOR)
  • Toma Cuzin pentru rolurile Johnny din Rondul de noapte și Culai Ifrim din Și atunci ce e libertatea
  • Iulian Postelnicu pentru rolul Costin Penea din Otto Barbarul

🔘 Premiul pentru montaj

  • Corina Stavilă, Mihai Cosmin Popa pentru Scara
  • Cătălin Cristuțiu pentru Babardeală cu bucluc sau porno balamuc (CÂŞTIGĂTOR)
  • Reka Lemhenyi pentru Rondul de noapte

🔘 Premiul pentru sunet

  • Gabor Erdelyi pentru Rondul de noapte
  • Florin Tăbăcaru pentru Scara
  • Alexandru Dragomir pentru Câmp de maci (CÂŞTIGĂTOR)

🔘 Premiul pentru muzică originală „Adrian Enescu”

  • Erika Jozsa Demian pentru Rondul de noapte (CÂŞTIGĂTOR)
  • Vasile Șirli pentru Scara
  • Alexander Bălănescu, Ada Milea pentru Insula

🔘 Premiul pentru scurtmetraj de ficţiune

  • Prin oraș circulă scurte povești de dragoste, regia Carina-Gabriela Daşoveanu (CÂŞTIGĂTOR)
  • Fragmentări, regia Miruna Minculescu
  • Planuri de vacanţă, regia Alexandru Mironescu

🔘 Premiul pentru film documentar

  • România sălbatică, regia Dan Dinu (CÂŞTIGĂTOR)
  • Casa cu păpuşi, regia Tudor Platon
  • Același vis, regia Vlad Petri

🔘 Premiul pentru film de animație

  • Insula, regia Anca Damian (CÂŞTIGĂTOR)
  • Creator/Creature, regia Dorel-Alexandru Mărgărit
  • Sisiphescu, regia Maria Simina Dimancea

🔘 Premiul pentru film de televiziune

🔘 Premiul Opera Prima „Alexandru Tatos”

  • La Civil, regia Teodora Ana Mihai
  • Câmp de maci, regia Eugen Jebeleanu
  • Otto Barbarul, regia Ruxandra Ghițescu (CÂŞTIGĂTOR)

🔘 Premiul Speranțe cinematografice

  • Creator/Creature, regia Dorel-Alexandru Mărgărit
  • Marc Titieni pentru rolul din filmul Otto Barbarul (CÂŞTIGĂTOR)
  • Senza latte, regia Lidia Ilie

🔘 Premiile Academice UCIN

  • actriţa Ioana Bulcă (CÂŞTIGĂTOR)
  • actorul Constantin Codrescu (CÂŞTIGĂTOR)
  • (in memoriam) actorul Geo Barton (CÂŞTIGĂTOR)

În 1963, din inițiativa unor cineaști ca Paul Călinescu, Liviu Ciulei, Mircea Drăgan, Mihnea Gheorghiu, Ion Popescu Gopo (premiat la Cannes, în 1957, pentru Scurtă istorie) și Victor Iliu a fost înființată Asociația Cineaștilor din România. După ce, în anul 1970, debutau în cinematografie cu Apa ca un bivol negru, filmul documentar manifest al unei noi generații de cineaști, pe atunci tineri absolvenți ai IATC (ulterior ATF, azi UNATC) – generație denumită ulterior ”generația ’70” – din care făceau parte Andrei Cătălin Băleanu, Petre Bokor, Iosif Demian, Stere Gulea, Nicolae Mărgineanu, Roxana Pană, Dan Pița, Dinu Tănase, Mircea Veroiu, ACIN (ulterior UCIN) a organizat prima sa Gală în 1971, în care premia performanțele cinematografiștilor români.

Gala UCIN 2022 este organizată de Uniunea Cineaștilor din România, produsă de Asociaţia Cinecultura și realizată cu sprijinul Ministerului Culturii, CNC, ICR, DACIN SARA, UPFAR ARGOA.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.